Podróż dookoła świata, czyli lekcja geografii z innej perspektywy

Motywowanie uczniów do nauki, kształtowanie postaw proekologicznych i angażowanie grupy do aktywnego uczestnictwa w zajęciach to tylko niektóre z wyzwań, z którymi muszą się mierzyć współcześni nauczyciele geografii. Aby odnieść sukces w pracy edukacyjno-wychowawczej, należy łączyć rozległą wiedzę i doświadczenie zawodowe z charyzmą, profesjonalizmem i znajomością najnowszych rozwiązań metodycznych sprzyjających procesowi uczenia się. Chcąc zarazić podopiecznych pasją do swojego przedmiotu, warto organizować lekcje z wykorzystaniem nowych technologii, nie wahając się przed przekraczaniem progu sali lekcyjnej. Nowatorskie podejście do nauczania geografii pozwoli przeprowadzić fascynujące zajęcia i zabrać uczniów w podróż dookoła świata.

Geocaching podczas szkolnych zajęć

Organizacja gier terenowych podczas zajęć szkolnych umożliwia rozwijanie wyobraźni przestrzennej uczniów, kształtuje umiejętność pracy w grupie i przyczynia się do sukcesu dydaktycznego całej klasy. Jak podaje Piotr Basiński – członek zespołu gramiejska.pl, prowadzący warsztaty tworzenia gier miejskich – klasyczne rozgrywki bazują na schemacie zabawy, podczas której zespoły graczy poruszają się po mieście rozwiązując kolejne zagadki, otrzymywane w formie papierowych kart. Przymiotnik „miejski” ma jednak charakter umowny, gdyż tę formułę gry można z powodzeniem wykorzystać w mniejszej przestrzeni. W grach miejskich często pojawiają się również elementy nowych technologii – smartfony, odbiorniki GPS, kody QR. Coraz większą popularnością cieszą się też inne, pokrewne aktywności, które mogą urozmaicić tradycyjne lekcje geografii – geocaching, happeningi i tzw. larpy (ang. live action role-playing) – przedsięwzięcia z pogranicza gier i sztuki, w trakcie których uczestnicy improwizując, wcielają się w role, współtworzą i współprzeżywają opowieści.

Geocaching to poszukiwanie przedmiotów umieszczonych w skrytkach (ang. geocache) w oparciu o współrzędne geograficzne ich ukrycia. Mikołaj Basiński, psycholog, pedagog i trener, wyjaśnia, że ideą przewodnią geocachingu jest odnalezienie pojemnika ze skarbem i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej. Po najstaranniej ukryte geocache trzeba wspiąć się na drzewo lub zanurkować kilka metrów pod wodę. Najczęściej gry miejskie z elementami geocachingu mają charakter jednorazowego wydarzenia, w którego organizację zaangażowana jest grupa animatorów. Opuszczenie klasy z zamiarem poznania najciekawszych atrakcji miasta może służyć rozwojowi wiedzy na temat lokalnej historii.

Geocaching integruje i aktywizuje zespół klasowy, bowiem rozwiązywanie szeregu łamigłówek wymaga pracy intelektualnej i sprytu. Gra z pomocą odbiorników GPS nie tylko pozwala przekroczyć próg sali lekcyjnej w celach edukacyjnych i rozgrywkowych, ale też sprawia, że realizacja zadań szkolnych staje się dla uczniów ekscytującą przygodą. Mikołaj Basiński podkreśla, że geocaching to aktywność kierowana do graczy w każdym wieku, umożliwiająca odnalezienie płaszczyzny porozumienia pomiędzy nauczycielami a uczniami.

Bear Grylls inspiracją do przeprowadzenia aktywizujących lekcji geografii – podróż dookoła świata z edukacyjnymi programami telewizyjnymi

Programów „Szkoła przetrwania” i „Bear Grylls w miejskiej dżungli” emitowanych przez Discovery Channel nie trzeba nikomu przedstawiać. Seriale prezentujące techniki survivalowe, ratujące życie w kryzysowych sytuacjach, zainspirowały setki podróżników do wyruszenia na podbój lądów oddalonych od cywilizacji. Bear Grylls, brytyjski podróżnik, alpinista i najsłynniejszy popularyzator sztuki przetrwania, wyposażył widzów w wiedzę pozwalającą postępować w obliczu niebezpieczeństw, z którymi można zetknąć się w podróży dookoła świata. Archiwalne programy z udziałem Beara Gryllsa warto emitować podczas lekcji geografii, aby zapoznawać uczniów z najodleglejszymi zakątkami Ziemi.


Podróż dookoła świata śladami znanych odkrywców

Jak przekształcić szkolną klasę w inspirującą pracownię geograficzną? W jaki sposób wykorzystać geocaching, aby sprawić, by zwyczajny cel dydaktyczny zamienił się w niezapomnianą przygodę z poszukiwaniem skarbów w tle? Do jakich działań proekologicznych można zachęcić uczniów poza szkolną ławką? Jakie techniki nauczania przemienią lekcję geografii w ekscytującą podróż dookoła świata? Dowiedzą się tego Państwo uczestnicząc w Ogólnopolskim Kongresie Nauczycieli Geografii, który odbędzie się 24 września 2019 roku. Tematem przewodnim wydarzenia są nowatorskie metody nauczania na lekcji geografii jako narzędzie motywacji ucznia. Prelekcje zainspirują Państwa do wykorzystania dostępnych materiałów video w celu przeprowadzenia fascynujących zajęć o najodleglejszych zakątkach na Ziemi i wyruszenia z podopiecznymi w podróż dookoła świata śladami Beara Gryllsa i Martyny Wojciechowskiej.