Pomysł na lekcję geografii z wykorzystaniem aplikacji Padlet, Edpuzzle i generatorów memów

Szukając pomysłu na lekcję geografii z wykorzystaniem najnowszej technologii, warto sięgnąć po webowe i mobilne aplikacje, które umożliwiają łączenie nauki z rozrywką. Interaktywne narzędzia nie tylko uatrakcyjniają treści edukacyjne, ale też integrują zespół klasowy i angażują uczniów to aktywnego udziału w zajęciach. Aplikacje takie jak Padlet czy Edpuzzle pozwolą na przedstawienie zagadnień związanych z prowadzeniem pomiarów meteorologicznych i procesem powstawania lodowców w atrakcyjny dla uczniów sposób.

Jak zademonstrować proces powstawania lodowców i wykonywania pomiarów meteorologicznych z pomocą interaktywnych narzędzi?

Padlet to wirtualna tablica umożliwiająca tworzenie różnego typu prezentacji, a następnie współdzielenie ich z podopiecznymi. Darmowe narzędzie można również wykorzystać jako obszar roboczy usprawniający współpracę w czasie lekcji, platformę do gromadzenia zbiorów, a także prosty komunikator. Poprzez aplikację Padlet uczniowie szybko otrzymają informacje zwrotną od nauczyciela, a pedagog będzie mógł na bieżąco monitorować prace projektowe podopiecznych.

Niezawodnym narzędziem do personalizacji filmów edukacyjnych jest Edpuzzle. Aplikacja umożliwia dodawanie własnych nagrań lub wybieranie materiałów z dostępnej bazy, a następnie ich kreatywną edycję. Z pomocą Edpuzzle nauczyciel może wycinać wybrane fragmenty filmów, dodając do nich ścieżkę dźwiękową, notatki lub pytania do uczniów. Padlet i Edpuzzle pozwalają na realizację dowolnego pomysłu na lekcję geografii, nie tylko na wprowadzanie zagadnień związanych z prowadzeniem pomiarów meteorologicznychi procesem powstawania lodowców.

Generatory memów w edukacji przyrodniczej – niekonwencjonalny pomysł na lekcję geografii

W dobie cyberkultury nie można lekceważyć nowych form wypowiedzi, które dystrybuowane są za pośrednictwem mediów społecznościowych i forów internetowych. Memy, bo o nich mowa, rozprzestrzeniają się jak wirus. Ich rolą jest nie tylko rozśmieszenie odbiorcy, lecz także wyrażanie poglądów politycznych, komentowanie bieżących wydarzeń czy szerzenie idei. Komunikaty obrazkowe nie tylko zmieniają nasze postrzeganie świata, ale też łączą ludzi z różnych, na pozór bardzo odrębnych, kręgów społecznych. Memy jako współczesne teksty kultury mogą posłużyć nauczycielom jako narzędzie ułatwiające przekazywanie treści edukacyjnych w atrakcyjnej i przystępnej dla ucznia formie. Internetowe generatory memów rozwijają kreatywność podopiecznych, prowokują do dyskusji i umożliwiają utrwalanie wiadomości. Przeniesienie memów do przestrzeni szkolnej to nie tylko doskonały pomysł na lekcję geografii z wykorzystaniem nowego środka komunikacji, ale też alternatywa dla tradycyjnych zajęć wprowadzających do tematyki pomiarów meteorologicznych i procesu powstawania lodowców.

Pomiary meteorologiczne i proces powstawania lodowców przedstawione w atrakcyjnej dla ucznia formie

Zachęcamy Państwa do uczestnictwa w ogólnopolskim Kongresie Nauczycieli Geografii, który odbędzie się 24 września 2019 roku. Tematem przewodnim wydarzenia są nowatorskie metody nauczania na lekcji geografii jako narzędzie motywacji ucznia. Prelegenci przedstawią pomysł na lekcję geografii z wykorzystaniem nowych technologii i wyjaśnią, jak poprowadzić interesujące zajęcia dotyczące wykonywania pomiarów meteorologicznych i procesu powstawania lodowców. Uczestnicy kongresu poznają Padlet, Edpuzzle, kody QR i generatory memów – aplikacje, dzięki którym materiał przedstawiony w trakcie lekcji stanie się zrozumiały dla ucznia zniechęconego do nauki geografii.